Ki sír először, avagy bébiszumó japán módra

2023-04-22 00:00:00 Csilla.K.

hírkép

A Japánban hagyományos síró baba szumó fesztivált először rendezték meg a világjárvány óta

A fesztivál valójában egy verseny. A versengés pedig úgy zajlik, hogy a démonmaszkot viselő személyzet megpróbálja rávenni a versenyző babákat a sírásra, Az évszázados hagyomány szerint azt nyilvánítják győztesnek, aki először elbőgi magát.



Tucatnyi síró japán csecsemő mérkőzött meg egymással a hagyományos síró szumó szertartáson, amelyet a világjárványt követően, négy év után először rendeztek meg a japán fővárosban.

A szertartásos szumó kötényt viselő kisgyermekek a tokiói Sensoji templomban, a szumó ringben álltak egymással szemben, azaz szüleik karjaiban, akik felemelték őket.

Az oni (magyarul bivaly démon) maszkot viselő személyzet megpróbálta sírásra bírni a csecsemőket. Az elsőt, aki felsírt, a győzelem jelzésére használt fából készült legyezőt tartó, díszes hagyományos egyenruhát viselő szumó bíró nyilvánította győztesnek.

A sírásukból meg tudjuk állapítani a babák egészségi állapotát. Ma lehet, hogy ideges lesz, és nem sír annyit, de szeretném hallani az egészséges sírását - mondta az AFP-nek Hisae Watanabe, egy nyolchónapos kislány édesanyja.

A síró szumót országszerte szentélyekben és templomokban tartják a szülők és a bámészkodók örömére.

Shigemi Fuji, az eseményt szervező Asakusa Turisztikai Szövetség elnöke szerint egyesek azt gondolhatják, hogy szörnyű, hogy sírásra késztetik a csecsemőket.

Mi azonban Japánban úgy gondoljuk, hogy azok a babák, akik erőteljesen sírnak, egészségesen is nőnek fel. Japánban sok helyen tartanak ilyen eseményt – jelentette ki.

A szervezők elmondták, hogy összesen 64 baba vett részt a szertartáson.

A szabályok régiónként változnak - egyes helyeken a szülők azt szeretnék, ha csemetéjük elsőként sírna, máshol pont az a vesztes, aki elsőként felsír.