Újrasütötték a piramisépítők kenyerét
Múzeumi leletekből, Amerikában
[Kail] publikálva: 2019-08-15 09:05:00 | Nyomtatás
Egy amerikai kutatócsoportnak sikerült életre keltenie múzeumban őrzött ókori egyiptomi leletekből kivont kovászt, amellyel megsütötték az egykori piramisépítők kenyerét.
Az ötlet egy kaliforniai fizikustól, Seamus Blackleytől, az Xbox atyjától származott, aki hobbiból kísérletezik vadkovászból készült kenyerekkel. Blackley a Queenslandi Egyetem régészével, Serena Love-val és az Iowai Egyetem mikrobiológusával, Richard Bowmannel együtt kezdett kutatni ősi mikroorganizmusok után. Love engedélyt kapott arra, hogy ókori egyiptomi kenyérformázáshoz használt agyagedényeket és egy Thébában talált ősi kenyeret is felhasználjon a kutatáshoz - olvasható a The Art Newspaper honlapján.
Bowman pedig kifejlesztett egy módszer, amellyel folyékony tápanyagot vittek fel az ókori tárgyak egy kis területére. Bowman szerint a porózus edényben fennmaradt kovász beleolvadt a folyadékba, és eltávolítva, a mintából szaporítni lehetett a kovászt. A thébai kenyér kivonatából Blackleynek sikerült kovászos kenyeret készítenie a közelmúltban.
Love elmondta, hogy a műtárgyakból kivont mintából kovászt készítettek. Most azt akarják megállapítani, hogy vajon valóban az eredeti ókori kovászt sikerült-e életre kelteniük, vagy esetleg egy 80 éves levegőből származó múzeumi élesztőgombáról van szó. Ha beigazolódik az előbbi, a kovász kora a Kr. e. 1900-2000 közötti időszakra vezethető vissza.
Love hozzátette, hogy a következő lépésben ugyanolyan hatalmas kenyeret akarnak készíteni, amelyet egykor az ókori Egyiptomban sütöttek. "Az egész egyiptomi birodalom a kenyéren és sörön nyugodott, amelyet óriási mennyiségben készítettek. A cipók hatalmasak voltak, akár egy méter magasak is, mivel rengeteg munkást kellett etetni. Hogyan készíthettek ilyen hatalmas kenyeret agyagedényben?" - fogalmazta meg a kérdést, amire a választ keresik.
Peter Der Manuelian, a Harvard Szemita Múzeum igazgatója elmondta, hogy az ősi tárolóedényekben talált szerves anyagok nyomainak elemzése sokat elárulhat az ősi étrendről és az ízekről, és segít megérteni az anyagok eredetét, ami viszont a kereskedelemről, a projektmenedzsmentről, a társadalmi rétegződésről és az ókori Egyiptom sok más aspektusáról szolgál információkkal. Mint hozzáfűzte: ezekhez az információkhoz nem juthatunk hozzá a piramisokban található szövegek olvasásával.
(Forrás: MTI)
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban
Sztárjainkat is utolérte a szerelem
2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian
Hiányzó gyémántok
3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt
Készen állsz?
4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez
Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől
5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy
Elmondjuk, miért!
6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi
Köztük vagy?
7. Jolie keményen megvádolta Pittet
„Történt családon belüli erőszak…”
8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!
Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?
9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár
Nem akárhol buktak le
10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után
A királyi családban sem fenékig tejfel az élet
Szépség és kitartás